URZĄDZENIA & SYSTEMY TSCM
i SPECJALNEGO PRZEZNACZENIA

URZĄDZENIA & SYSTEMY TSCM i SPECJALNEGO PRZEZNACZENIA


ZASIĘG ZAGŁUSZANIA SYGNAŁÓW TELEFONII KOMÓRKOWEJ

Zasięg blokowania sygnałów telefonii komórkowej przez urządzenia zagłuszające jest wartością trudną do ścisłego określenia. Mocno upraszczając, jest to parametr zależny (w główniej mierze) od mocy sygnału telefonii komórkowej w zagłuszanym miejscu oraz pasma zagłuszanej częstotliwości.

Telefonia komórkowa działa na kilkunastu pasmach częstotliwości (GSM900, GSM1800, 4G, 5G itd.). Każde pasmo posiada indywidualne właściwości fizyczne, takie jak propagacja, rodzaj modulacji i inne. Stacje przekaźnikowe telefonii komórkowej (BTS) przełączają moc sygnału w zależności od czasu, ruchu sieci i wielu innych. Czynniki takie jak zabudowa i ukształtowanie terenu oraz ciągła rozbudowa infrastruktury (nowe BTS) dodatkowo wpływają na moc sygnału sieci komórkowej. W związku z tym, siła sygnału TK jest wartością zmienną i zależną od czasu, miejsca pomiaru i pasma częstotliwości.

W celu zakłócenia urządzeń transmitujących sygnał telefonii komórkowej, zagłuszacz składa się z kilku modułów, z których każdy osobno zagłusza poszczególne pasma (dla tego urządzenia zagłuszające posiadają najczęściej kilkanaście anten). Biorąc pod uwagę w/w czynniki - każde z pasm telefonii komórkowej będzie zagłuszane przez jammer z inną skutecznością w zależności od czasu i miejsca.

Zasięg (promień) zagłuszania telefonii komórkowej GSM przez zagłuszacz
Zasięg (promień) zagłuszania sygnałów telefonii komórkowej GSM

W praktyce, określenie zasięgu blokowania sygnałów TK przez zagłuszacz jest wartością trudną do precyzyjnego określenia. W związku z tym, w parametrach technicznych podawane są najczęściej uśrednione dane zasięgu zagłuszania przy konkretnej wartości siły sygnału telefonii komórkowej.