URZĄDZENIA & SYSTEMY TSCM
i SPECJALNEGO PRZEZNACZENIA

URZĄDZENIA & SYSTEMY TSCM i SPECJALNEGO PRZEZNACZENIA


"PODSŁUCHY GSM"

Podsłuchy GSM wykorzystujące sieci telefonii komórkowej, należą do jednych z najczęściej stosowanych urządzeń inwigilacyjnych w sektorze prywatnym. Od wielu lat korzystają z nich zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Bezproblemowa dostępność, duży wybór, niska cena, niewielkie rozmiary oraz nieograniczony zasięg umożliwiają szerokie spektrum zastosowań.

Podsłuchy GSM najczęściej wykorzystywane są do przesyłania dźwięku z inwigilowanego pomieszczenia / obiektu do telefonu operatora lub urządzenia rejestrującego. Wersje bardziej rozbudowane mogą posiadać wiele innych, dodatkowych funkcji.

Podsłuch GSM ukryty w myszce komputerowej

Niewielkie rozmiary podsłuchów GSM, szeroki zakres zasilania oraz niewielki pobór mocy, umożliwiają ewentualnemu "sabotażyście" montaż urządzenia w myszkach komputerowych, długopisach, gniazdkach elektrycznych, przedłużaczach i wielu innych urządzeniach lub przedmiotach. Granice wyznaczają tu tylko pomysłowość i inwencja "sabotażysty". Dodatkowo, montaż w urządzeniach elektrycznych lub elektronicznych, umożliwia niezależne i praktycznie "wieczne" zasilanie podsłuchu.

W zależności od wersji, podsłuchy GSM mogą różnić się czułością i liczbą mikrofonów, czułością modułu GSM, obsługiwanymi pasmami sieci komórkowych. Wiele urządzeń posiada zintegrowany moduł GPS, umożliwiający dodatkowo lokalizację położenia jak również opcje aktywacji głosem i powiadomienia operatora o wykrytych dźwiękach otoczenia.

Wersje „profesjonalne” mogą być wyposażone w dodatkową pamięć (najczęściej w postaci karty microSD), na którą rejestrowane są dźwięki otoczenia. Zarejestrowane dane mogą być wysyłane do odbiorcy w zdefiniowanych odstępach czasowych ułatwiając „pracę operacyjną”, jednocześnie utrudniając ewentualne wykrycie urządzenia. Mogą być również wyposażone w mini-kamerę, przesyłając jednocześnie video i audio.

PODSŁUCHY PRZEWODOWE

Przewodowe urządzenia inwigilacyjne wykorzystują istniejące lub specjalnie przygotowane łącza kablowe w pomieszczeniach, lokalach i obiektach do podłączenia mikrofonów lub/i kamer. Wykorzystane mogą zostać przewody telefoniczne, sieci komputerowe LAN, sieci zasilające i inne. Sygnał przesyłany jest przewodowo do odsłuchującego lub bezpośrednio do urządzeń rejestrujących. Wykrycie przewodowych urządzeń inwigilacyjnych jest stosunkowo trudne; Pomijając częstą konieczność fizycznej ingerencji w konstrukcję pomieszczenia lub obiektu, wymaga zastosowania urządzeń dedykowanych do wykrywania i badania linii przewodowych.

PODSŁUCHY RADIOWE UHF/VHF

„Podsłuchy radiowe” przeznaczone są do przesyłania dźwięku z nadajnika wyposażonego w jeden lub więcej mikrofonów do odbiornika. Dźwięk przesyłany jest drogą radiową w pasmach VHF/UHF, umożliwiając odsłuch z odległości do kilku kilometrów. Profesjonalne urządzenia z tej kategorii, wykorzystują miniaturowe, wyspecjalizowane, cyfrowe moduły radiowe o małym poborze mocy, doskonałych parametrach oraz umożliwiające programowanie szeregu funkcji dodatkowo zabezpieczających transmisję (frequency hopping, spread spectrum i wiele innych).

Podsłuch radiowy RF. Pluskwa. Wykrywanie podsłuchów.

Podsłuchy RF, pracujące w pasmach VHF/UHF stosowane są z powodzeniem od kilka dekad. Aktualnie, urządzenia tego rodzaju są mniej popularne ze względu na powszechny dostęp do podsłuchów wykorzystujących sieci telefonii komórkowej, jednak ze względu na niewielkie koszty produkcji oraz postępującą miniaturyzację - wciąż są wykorzystywane w technice inwigilacyjnej. Atutem podsłuchów RF jest niewątpliwie brak jakichkolwiek „śladów cyfrowych” umożliwiających ewentualną identyfikację lub lokalizację podsłuchującego oraz miniaturowe rozmiary tego rodzaju urządzeń.

PODSŁUCHY REJESTRUJĄCE

Urządzenia rejestrujące należą do jednych z trudniejszych do wykrycia środków inwigilacyjnych.

Dyktafon, kamera rejestrująca i inne urządzenia nagrywające dźwięki lub wideo – nie wysyłają żadnych sygnałów radiowych. Dyktafony przeznaczone do dyskretnego rejestrowania dźwięków, dostępne są w postaci kart kredytowych, breloczków, zapalniczek, długopisów itp. Wersje profesjonalne wyposażone są w specjalistyczne mikrofony i filtry, umożliwiające rejestracje głosu w doskonałej jakości z filtrowaniem dźwięków otoczenia. Aktywacja ludzkim głosem (głosem, nie każdym dźwiękiem otoczenia jak w „gadżetach szpiegowskich” z portali aukcyjnych) oraz możliwe czasy nagrywania dochodzące do kilkuset godzin stają się już standardem.